Talent Produced

 

Dance Companies

  • The Ailey School
  • Alvin Ailey American Dance Theater
  • ABT II
  • American Ballet Theatre
  • American Repertory Ballet
  • American Tap Dance Foundation
  • Atlanta Ballet
  • Anti-Gravity
  • Bad Boys of Dance
  • Balam Dance Theatre
  • Ballet de Monterrey
  • Ballet San José Silicon Valley
  • Ballet Hispanico
  • Ballet Trockadero
  • Big Apple Circus
  • Jonah Bokaer
  • Break the Floor
  • Broadway Dance Lab
  • Bullettrun
  • Carolina Ballet Theatre
  • Cedar Lake Contemporary Ballet
  • Cirque du Soleil
  • Complexions Dance Theatre of Harlem
  • DTH: Dancing Through Barriers Ensemble
  • Dance Sport Ballroom
  • Dance Times Square
  • Pierre DuLaines “Dancing Classrooms”
  • Dancing Wheels
  • Dance China NY
  • David Parsons Dance Company
  • Decadancetheatre
  • Donny Golden Irish Dance
  • Drum Cafe NY
  • Electric Boogaloos
  • Industrial Rhythm
  • Lori Belilove & Isadora Duncan Dance Company
  • Jennifer Muller/The Works
  • Arthur Murray Dancers
  • Jason Samuels Smith and Friends
  • The Joffrey Ballet
  • The Houston Ballet
  • Hybrid Movement Company
  • Hubbard Street Dance Chicago
  • Houston Ballet Theater
  • Lar Lubovitch Dance Company
  • The Lombard Twins
  • iLuminate
  • Luna Negra Dance Theater
  • Mark Stuart Dance Theater
  • Miami City Ballet
  • MOMIX
  • Mr. Wiggles and Electric Boogaloos
  • New York City Ballet
  • New York Theatre Ballet
  • National Dance Institute
  • National Dance Institute of New Mexico
  • New Jersey Tap Ensemble - Teen Rep
  • Noah Racey’s New York Song & Dance Company
  • Ohio Ballet
  • Ologunde
  • Parallel Exit
  • River North Chicago Dance
  • Rosie’s Theater Kids
  • Rock Steady Crew with Crazy Legs
  • Parul Shah Dance Co.
  • Peter Pucci Plus Dancers
  • Pucci Sport
  • San Francisco Ballet
  • Sachiyo Ito
  • Semperoper Ballett
  • Silva Dance Company
  • Sonya Tayeh Dance S
  • ounds of Korea
  • Suzanne Farrell Ballet
  • Tap City Youth Ensemble
  • The Rockettes
  • The Rockette Alumnae
  • The Street Beats Group
  • Thunderbird American Indian Dancers
  • World Cup Shooting Stars / All Star Cheerleading
  • Wylliams/Henry Dance Company

Hosts, Presenters, or Awardees

Paula Abdul, Mikhail Baryshnikov, Laura Benanti, Marge Champion, Jacques d’Amboise, Nicole Fosse, Sutton Foster, Cynthia Gregory, Valerie Harper, Judith Jamison, James Earl Jones, Angela Lansbury, Nigel Lythgoe, Shirley MacLaine, Peter Martins, Kathleen Marshall, Malcolm McDowell, Donna McKechnie, Liza Minnelli, Brian Stokes Mitchell, Jerry Mitchell, Bebe Neuwirth, Phylicia Rashad, Samuel Ramey, Ann Reinking, Chita Rivera, Brooke Shields, Twyla Tharp, Ben Vereen, Edward Villela

Featured Performers

Kelly Bishop, Ashley Bouder, Sandra Brown, Anthony Bryant, Andy Blankenbuehler, Jose Emanuel Carreño, Mary Carmen Catoya, Will Chase, Lynn Cohen, Nate Cooper, Misty Copeland, Herman Cornejo, Daniel Cyr, Crazy Legs, Charlotte d’Amboise, Michael Dameski, Kent Drake, Preston Dugger, Sandy Duncan, Carmen de Lavallade, Mercedes Ellington, Natalie Enterline, Lorena Feijoo, Mary Verdi-Fletcher, Miguel Frasconi, Marilyn Taylor Gleason, Marcelo Gomes, Kevin Gibbs. David Warren Gibson, Nicole Graniero, David Hallberg, Paloma Herrera, Marvn Hamlisch, Dule Hill, Blaine Hoven, Jazzy J, Cheyenne Jackson, Tai Jimenez, Sara Joel, William Johnston, Julianne Kepley, Jason Kittelberger, Maria Kowroski, Jane Krakowski, Melody Lacayanga, LaChanze, Robert LaFosse, Mary Ann Lamb, Angela Lansbury, Jane Lanier, Melanie LaPatin, Eric Lewis, Shannon Lewis, The Lombard Twins, Lypsinka, Mary Macleod, Andrea McArdle, Tony Meredith, Abby Miller (Dance Moms), Dana Moore, Mouse, Richard Move, Bebe Neuwirth, Christian Noll, Rosie O’Donnell, Orfeh, Elizabeth Parkinson, Veronika Part, Peter Pucci, Billy Porter, Noah Racey, Ann Reinking, Xiomara Reyes, Desmond Richardson, Chita Rivera, Keith Roberts, Raymond Rodriguez, Daniil Simkin, Jason Samuels Smith, Gennadi Saveliev, Acacia Schachte, Benji Schwimmer, John Selya, Willy Shives, Pam Sousa, Isaac Stappas, Melinda Sullivan, Stretch, Jimmy Tate, Rasta Thomas, Tommy Tune, Vanessa Valecillos, Anna and Emily Venizelos, Andrew Veyette, Travis Wall, Mr. Wiggles, Michele Wiles, Maia Wilkins, Cartier Williams, Donald Williams, Karen Ziemba 

Choreography/Choreographers

Gerald Arpino, Debbie Allen, George Balanchine, Toni Basil, Michael Bennett, Andy Blankenbuehler, Josh Bergasse, Val Caniparoli, Alejandro Cerrudo, Nate Cooper, Lynne Taylor-Corbett, Danny Daniels, David Dawson, Agnes de Mille, Christopher d’Amboise, Laura Dean, Ann Marie DeAngelo, Isadora Duncan, Mark Stuart Eckstein, Mercedes Ellington, Carlos Fittante, Bob Fosse, Robert Garland, Kevin Gibbs, Christopher Harrison & Mam Smith, Robert Hill, Sara Joel, Alan Johnson, Alonso King, Maxim Kozhevnkiov, Nadia Lesy, Martin & Facundo Lombard, Lar Lubovitch, Tony Meredith & Melanie LaPatin, Molutsi Mogami, Mandy Moore, Charles Moulton, Jennifer Muller, Dennis Nahat, Catherine Oppenheimer & Lori Klinger, David Parsons, Moses Pendleton & Company, Marius Petipa, Benoit-Swan Pouffer, Josh Prince, Peter Pucci, Noah Racey, Ann Reinking, Dwight Rhoden, Jerome Robbins, Pedro Ruiz, Alex Sanchez, Margo Sappington, Randy Skinner, Susan Stroman, Jason Samuels Smith, Tony Stevens & Carol Schuberg, Sonya Tayeh, Twyla Tharp, Francoise Voranger, Tony Waag, Jennifer Weber, William Whitener, Mr. Wiggles, Keith Young, Rostislaz Zakharov